среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, prostej obróbce oraz względnie niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i również w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie obrabia, umieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie posyła do miejsca budowy ogrodzenia PVCDobrego Miasta na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak związany lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na balustrady plastikowe na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wówczas wielorakie tony czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak dużych złóż wycina się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno też ciąć na sześciany o proporcjonalnych konturach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je porcjować przy pomocy specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z Winylu stosuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenia z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie korzysta się z nich również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych płyt może być różnorodny – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów bądź kwadratów. Murki a także ogrodzenie z Winylu na plot i bramę sztachetowa stawia się z kamieni różnorakiego kształtu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nietypowych obrysach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, iżby postać każdego następnego łączył się z uprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się równie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur szybko niszczeją a także nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają również mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane firmy sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego szorowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий