понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej mówiąc wprost żywopłot

Żywe plot czyli żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, tymczasem częstokroć służą dodatkowo za dekoracje. Zwykle takie ogrodzenia z plastyku z Pruszkowa sadzi się w słonecznych elementach, gdzie w mgnieniu oka rosną i mocno gęstnieją. Sporo czaru maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą przez cieniste zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek czy tez kwiatami konstruują zajmujące spojrzenie obrazki, zaś orzeźwiająca wilgotność, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer wzdłuż takiego parkanu uspokaja i rozluźnia.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę role takiego ogrodzenia, warunki które dominują w skwerze, a także nasze upodobania oraz czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, często również bujnie rozkwitają, tymczasem wymagają tez sporo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastiku mogą być niezwykle wysmukłe, aczkolwiek powinno się je regularnie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, albowiem takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi porę suchą,
•błyskawicznie kiełkuje,
•cyklicznie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Bardzo wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie plastykowe z Sieradza stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego albo klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий